Διδακτική Επίσκεψη της Γ΄ Γυμνασίου στο Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας της Γ΄ Γυμνασίου ,τα τμήματα Γ4 και Γ5 του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

Η γνωριμία με την πολυπληθή και υπερδισχιλιετή παρουσία των Εβραίων της Θεσσαλονίκης μέσα από τεκμήρια και κειμήλια που δεν καταστράφηκαν στο Ολοκαύτωμα, η διατήρηση της μνήμης των θυμάτων  στην Αίθουσα των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος, με 27.000 ονόματα πιστοποιημένων θυμάτων, οι συλλογές με επιτύμβιες πλάκες από το κατεστραμμένο Ισραηλιτικό Νεκροταφείο, από τις γερμανικές αρχές κατοχής, μέσα σε ένα  κτήριο που ανεγέρθηκε το 1904 από την εβραϊκή κοινότητα, ήταν μια συγκλονιστική και συγκινητική εμπειρία για τους μαθητές μας.

Ακολούθησε  επίσκεψη στο μνημείο του Ολοκαυτώματος και η τήρηση ενός λεπτού σιγής για τα θύματα της ιστορικής αυτής τραγωδίας με την ευχή να μην επαναληφθούν ποτέ ξανά εγκλήματα πολέμου και γενοκτονίες.

Υπεύθυνη Διδ. Επίσκεψης: Μαρία Μαλαμίιδου

Bookmark the permalink.