ΕΔ 2020-21

Το μάθημα “Εργαστήρια Δεξιοτήτων υλοποιήθηκε στο σχολείο μας το Σχολικό Έτος 2020-2021 στο πλαίσιο πιλοτικής εφαρμογής, με σκοπό την ανάπτυξη των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα. Πρόκειται για ένα μάθημα που, μέσα από τις υλοποιούμενες δράσεις των μαθητών, στοχεύει στην εξάσκηση των δεξιοτήτων της ζωής (lifeskills), των ήπιων δεξιοτήτων (softskills) και των δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης.

Ενδεικτικά, οι σύγχρονες δεξιότητες περιλαμβάνουν την κριτική σκέψη, τη δημιουργικότητα, τη συνεργασία, την επικοινωνία, την ευελιξία και την προσαρμοστικότητα, την πρωτοβουλία, την οργανωτική ικανότητα, την ενσυναίσθηση και τις κοινωνικές δεξιότητες, την επίλυση προβλημάτων, τον ψηφιακό και τεχνολογικό γραμματισμό.

Παρακάτω εμφανίζονται οι δράσεις και τα αποτελέσματα του κάθε τμήματος που αναπτύχθηκαν μέσα σε μία ιδιαίτερα δύσκολη σχολική χρονιά, λόγω των περιορισμών που επιβλήθηκαν από την πανδημία του Covid-19.

ΤΜΗΜΑ/ΥΠ.ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ-ΗΣ ΤΙΤΛΟΣ
Α1

Α2/π. Γεώργιος Χειλάς

Α3

Α4

Α5

ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΑΛΑΝΗ

Β1

ΝΑΤΑΛΙΑ ΕΜΠΕΡΙΑΔΟΥ

ΕΥ ΖΗΝ

Από την πρώτη θεματική ενότητα επιλέξαμε την υποενότητα που αφορά στην ψυχική υγεία και έχει ως κεντρικό θέμα τον έφηβο και τη σχολική ζωή. Στόχος η αυτογνωσία, η αναγνώριση των συναισθημάτων και η ενίσχυση της αυτοεκτίμησης ? αυτοπεποίθησης. Το πρόγραμμα ονομάστηκε: ΕΦΗΒΟΥ ΟΔΥΣΣΕΙΑ

Δείτε στην παρακάτω παρουσίαση τις ΔΡΑΣΕΙΣ  και τα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ όλων των τμημάτων.

ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ Β΄ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ :

ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΥΠΟΕΝΟΤΗΤΑ : ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ

ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ : ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ Γ΄ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ : ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ – Κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη

ΥΠΟΕΝΟΤΗΤΑ : ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ – ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ

ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ : ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ – ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ BULLYING