ΟΜΙΛΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Τη σχολική χρονιά 2022-23 λειτούργησαν για πρώτη φορά στο σχολείο μας  Όμιλοι δραστηριοτήτων. Στο πλαίσιο αυτό λειτούργησε ο Όμιλος Ιστορίας με τη συμμετοχή 12 καταπληκτικών παιδιών της Γ΄ Γυμνασίου. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς , παίξαμε δημιουργικά  ιστορικά παιχνίδια, λύσαμε απορίες, φτιάξαμε γενεολογικά δέντρα, κάναμε εκπαιδευτικές επισκέψεις και δημιουργήσαμε εργασίες για ιστορικά θέματα που κινούσαν το ενδιαφέρον μας.

Είδαμε δηλαδή την Ιστορία αλλιώς!!!!!!

Και όλα αυτά κάθε Παρασκευή την 7η ώρα, εκτός σχολικού προγράμματος. Τι καλύτερο λοιπόν από το να κλείσει αυτή η καταπληκτική χρονιά με μια πανηγυρική εκδήλωση λήξης, ένα πανηγύρι γεύσων και ταυτόχρονα Ιστορίας. Παραδοσιακά πιάτα από τον Πόντο, την Αρμενία, τη Θράκη, την Ήπειρο, την Κύπρο και τη Μακεδονία, μαγειρεμένα από τους/τις μαθητές/τριες ή τις οικογένειές τους, ήρθαν την Παρασκευή 26-5-23 να πουν τη δική τους ιστορία για τον τόπο και τους ανθρώπους του.

Ελπίζω το ενδιαφέρον τους για την Ιστορία να έγινε αγάπη και η κριτική ματιά με την οποία μελετούσαμε το παρελθόν να γίνει ο οδηγός τους, για να ερμηνεύουν το παρόν.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά του Ομίλου

ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ

ΜΥΛΩΝΑ ΠΑΪΣΙΑ