Προ.Θε.Συ.

Η διεύθυνση, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/ριες, ΟΡΑΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ένα σχολείο με ΣΕΒΑΣΜΟ,  ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ, και  ΑΣΦΑΛΕΙΑ

….ελάτε να το προσπαθήσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ... 🙂

Το Γυμνάσιο Επανομής συμμετείχε και εφάρμοσε για πρώτη φορά το σχολικό έτος 2022-2023 στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Σχολικό Σύστημα Προώθησης Θετικών Συμπεριφορών (Σ.Σ. Προ.Θε.Συ.)» . Εφαρμόστηκε στην Α’ τάξη με πολύ θετικά και ενθαρρυντικά αποτελέσματα για μαθητές και εκπαιδευτικούς. Ο Σύλλογος διδασκόντων, αποφάσισε ότι ένα τέτοιο πρόγραμμα παιδαγωγικών αξιών αξίζει να συνεχιστεί και να ενσωματωθεί στη σχολική κουλτούρα του σχολείου.

Το πρόγραμμα συνεχίζεται τη σχολική χρονιά 2023-2024 και εφαρμόζεται στην Α’ τάξη (Προώθηση Θετικών Συμπεριφορών) καθώς και στη Β΄τάξη (Ενίσχυση Θετικών Συμπεριφορών) του σχολείου μας , δουλεύοντας επάνω στις αξίες ΣΕΒΑΣΜΟ και ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα της ΠΔΕ: https://www.swpbs.kmaked.eu/

Comments are closed.