Διάκριση Μαθητών στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής (2022)

Μαθητές από τον Όμιλο STEM & Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του Σχολείου μας  συμμετείχαν το Σάββατο, 10/12/2022, στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής που διοργανώθηκε από το Πειραματικό Γυμνάσιο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σε συνεργασία και με άλλους φορείς.

Οι μαθητές μας συμμετείχαν με το «Cup>o<Meter» στην κατηγορία «Εκθεσιακά Έργα». Το έργο τους ήταν μία ψηφιακή κατασκευή που μετράει καπάκια και προορίζεται να λειτουργήσει στον κάδο συλλογής πλαστικών καπακιών του Σχολείου. Χρειάζεται να συλλεχθούν 540.000 καπάκια (ισοδυναμούν με 1 τόνο) για να δοθούν στην ανακύκλωση μέσω φορέων Αμεα και να λάβουμε ένα αναπηρικό αμαξίδιο το οποίο θα χαρίσουμε σε κάποιον συνάνθρωπο μας που το έχει ανάγκη. Η κατασκευή των μαθητών, χρησιμεύει στο να μετράμε αυτά τα καπάκια και να γνωρίζουμε πόσο κοντά ή πόσο μακριά βρισκόμαστε από το στόχο των 540.000 καπακιών!

Η κατασκευή τους χρησιμοποιεί τον μικροϋπολογιστή Arduino Uno και όλα τα μέρη που την απαρτίζουν είναι σχεδιασμένα από τους ίδιους σε πρόγραμμα τρισδιάστατης σχεδίασης και είναι «εκτυπωμένα» σε 3D εκτυπωτή (ευγενική παραχώρηση του καθηγητή. Σ. Γκαλένη). Η εργασία που παρουσιάστηκε είναι υπο εξέλιξη με σκοπό να ολοκληρωθεί το συντομότερο δυνατό και να μπει σε λειτουργία στο σχολείο.

Οι μαθητές κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ παρουσίασαν την εργασία τους στο κοινό και στις κριτικές επιτροπές. Απέσπασαν πολύ θετικά σχόλια από όλους και η εργασία τους βραβεύτηκε από την κριτική επιτροπή με το Βραβείο ΝΟΗΣΙΣ-Καινοτομίας, ένα από τα πέντε που δόθηκαν στις συμμετέχουσες ομάδες.

Το σχολείο συγχαίρει τους μαθητές για τη διάκρισή τους και καλεί όλη τη σχολική κοινότητα να συμμετέχει στην προσπάθεια συλλογής πλαστικών καπακιών του σχολείου μας για να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας που το έχουν ανάγκη. Με την εργασία των μαθητών μας, το «Cup>o<Meter», ο στόχος μας πλέον είναι πολύ πιο εύκολος …

Συγχαρητήρια παιδιά… 🙂

Η ομάδα J.A.R.T. αποτελείται από τους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου  (μέλη του Ομίλου STEM & Εκπαιδευτικής Ρομποτικής)

Νίκος Γούσης , Οδυσσέας-Αβραάμ Κηρυκόπουλος, Νίκος  Τσίλας

Υπεύθυνοι Καθηγητές

Σπυρίδων Γκαλένης– Δημήτριος Τσιόπτσιας (Καθηγητές. Πληροφορικής)

Δείτε το βίντεο του 8ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ρομποτικής. εδώ.

Δείτε την παρουσίαση ης ομάδας J.A.R.T, εδώ.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.