Συμμετοχή στο 15ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Ομάδα μαθητών του Ομίλου STEM και Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του Γυμνασίου Επανομής συμμετείχαν την Τρίτη,  25/4/2023 στο  15ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής που διοργανώθηκε στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας (ΝΟΗΣΙΣ) στη Θεσσαλονίκη. Οι μαθητές συμμετείχαν και στα δυο μέρη του συνεδρίου, εισήγηση και εκθεσιακό, με τη κατασκευή τους ¨Cap>o<Meter“, τον μετρητή πλαστικών καπακιών του Σχολείου.

Ο μετρητής πλαστικών καπακιών του Σχολείου, ¨Cap>o<Meter”  υλοποιήθηκε με τους μικροελεγκτές  Arduino και Lego EV3 και  όλα τα κατασκευαστικά του μέρη είναι σχεδιασμένα από τους μαθητές σε πρόγραμμα τρισδιάστατης σχεδίασης (3D Design)  και εκτυπωμένα σε 3D εκτυπωτή στο σχολείο.

Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου οι μαθητές έδωσαν συνέντευξη στο ραδιοφωνικό σταθμό, παρουσίασαν την εργασία στους συνέδρους και εξήγησαν στο κοινό την κατασκευή του ¨Cap>o<Meter“.

Έλαβαν τα συγχαρητήρια για την άψογη παρουσίαση και την εξαιρετική τους εργασία.

Τους ευχόμαστε πάντα να διαπρέπουν. Συγχαρητήρια σε όλους 🙂

Συμμετέχοντες μαθητές

• Γ’ Γυμνασίου: Κηρυκόπουλος Οδυσσέας-Αβραάμ, Τσίλας Νικόλαος, Γούσης Νικόλαος, Τσαπουρνάς Μιχαήλ,
  • Β’ Γυμνασίου: Τσακαλέλης Ραφαήλ