7/2 Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2023

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης INSAFE (https://www.betterinternetforkids.eu), με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των οnline τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου θα εορταστεί tp 2023 στις 7/02 σε περισσότερες από 180 χώρες στον κόσμο. Την ευθύνη οργάνωσης στη χώρα μας έχει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ.

Hμέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2023

Πάρε κι εσύ μέρος στη μεγάλη γιορτή

Ενημερωτική εκδήλωση για παιδιά Γυμνασίου – 8/2/2023, 10:00-11:30

Πόσο αξιόπιστο είναι αυτό που διαβάζουμε στο διαδίκτυο; Πώς μπορούμε να ξεχωρίσουμε την αλήθεια από το ψέμα; Πρέπει να αναδημοσιεύουμε οτιδήποτε μας κάνει εντύπωση; Με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2023 μαθητές του Γυμνασίου Επανομής θα ενημερωθούν για την παραπληροφόρηση και πως μπορούμε να προστατευτούμε στο διαδίκτυο μέσα από μια διαδραστική παρουσίαση. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 8/2/2023 και ώρα 10:00-11:30.

Το Γυμνάσιο Επανομής συμμετέχει στις δράσεις και αναπτύσσει σχετικές δραστηριότητες ευαισθητοποίησης των μαθητών και μαθητριών σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς μέσα από το μάθημα της Πληροφορικής.

Ενημερωτική εκδήλωση για Γονείς & Εκπαιδευτικούς – 9/2/2023, 18:00-19:30

Κάντε κλικ στην εικόνα για να συμπληρώσετε τη φόρμα συμμετοχής στην εκδήλωση Εκπαιδευτικών και Γονέων Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2023

Υλικό για Γονείς

Βασικές συμβουλές για γονείς