Χριστουγεννιάτικη Σχολική Εορτή 2022

Την Παρασκευή 23/12/2022, παραμονές της μεγάλης ημέρας της Γέννησης του Χριστού, το σχολείο μας παρακολούθησε στο Δημοτικό Θέατρο της Επανομής τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή  που ετοίμασαν μαθητές και μαθήτριες  του Γυμνασίου μας.

Βασισμένη σ’ ένα από τα ωραιότερα Χριστουγεννιάτικα διηγήματα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη “Στο Χριστό στο Κάστρο” η θεατρική παράσταση που παρουσίασαν τα παιδιά μας μετέφερε σε όλους μας το βαθύ μήνυμα των  Χριστουγέννων, την έμπρακτη αγάπη.

Ο παπά Φραγκούλης, ο ήρωας του διηγήματος, άνθρωπος ανιδιοτελής, γνήσιος και τολμηρός, με βαθιά πίστη στη δύναμη του Θεού, θα οργανώσει μια ολόκληρη σωστική επιχείρηση προκειμένου να γλιτώσουν δυο συγχωριανοί του, που αποκλείστηκαν από τα χιόνια στο

Κάστρο της Σκιάθου. Μεγαλόψυχος, με αληθινό ενδιαφέρον αψηφά τον κίνδυνο και με μία παρέα τολμηρών χωρικών θα ταξιδέψουν παρά τον άσχημο καιρό και θα βρουν τρόπο να τους σώσουν.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας προσέγγισαν με έναν εξαιρετικό τρόπο τον κόσμο του μεγάλου λογοτέχνη μας και με τις εκπληκτικές ερμηνείες τους μας εντυπωσίασαν και μας συγκίνησαν.

Η γιορτή μας συνεχίστηκε με την Χορωδία του Γυμνασίου μας που τραγούδησε με ζωντάνια και ενθουσιασμό Κάλαντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας: Μωραΐτικα, Ικαρίας, Κρήτης, Πόντου και Χίου.

Τα Κάλαντα, τραγούδια φτιαγμένα από τον ίδιο το λαό μας, είναι βγαλμένα μέσα από την ψυχή του και αποτελούν πολύτιμο κομμάτι της Παράδοσης μας.

Στη σημερινή εποχή  που τα ηλεκτρονικά μέσα έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο και τα έθιμα έχουν χάσει το νόημά τους, είναι αληθινά ελπιδοφόρο να ακούμε από τα στόματα των παιδιών μας να ψάλλονται τα Κάλαντα με παλμό και χαρά μεταφέροντας και σήμερα ευχές και αισιοδοξία για το μέλλον.

Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας έκλεισε με το μουσικό σχήμα των μαθητών του σχολείου μας που έπαιξε και τραγούδησε Feliz Navidad και μας ενθουσίασε όλους.

Μεγάλη έκπληξη στο τέλος η παρουσία του Αϊ Βασίλη που μοίρασε ευχές, μελομακάρονα και … φωτογραφίες!

Παιδιά συγχαρητήρια!!!

Σας ευχαριστούμε! Φύγαμε όλοι με τις ομορφότερες εντυπώσεις!!!

Υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Μαυροσκά Μαρία

Θεατρικό

Παπά Φραγκούλης: Τζέκος Νίκος

Παπαδιά: Πραβίτα Κυριακή

Κόρη :Κωστή Μυρτώ

Κόρη :Σπορίδου Σταυριανή

Μικρό κορίτσι :Μυλωνά Κωνσταντίνα

Καπετάν Στεφανής: Αναστασίου Χρήστος

Πανάγος : Πόραβος Αστέρης

Θεια-Μαλάμω: Αθανασιάδη Αργυρώ

Κυρ Αλεξανδρής : Γκάγκας Παναγιώτης

Βασίλης :Τζίνας Κωνσταντίνος

Κωνσταντινιά: Γκαγκαλνά Κατερίνα

Γιάννης: Αντωνής Θάνος

Αργύρης: Καλαφάτης Κωνσταντίνος

Αφηγήτριες: Γκούβη Μαρκέλλα, Κωστή Χρυσώ, Στόικου Μαρία

Ήχος – Μουσική: Τσίλας Νίκος, Μυλωνά Παϊσία

Σκηνικά (Με την επίβλεψη της κ. Ηρώς Σιδέρη), Καμνιτσά Καλλιόπη, Καραδημήτρα Μυρτώ, Κωστή Χρυσώ, Γκαγκαλνά Κατερίνα, Γρηγοριάδου Μαρία, Μπλόγκα Φωτεινή, Σακκάς Πασχάλης

Χορωδία – Μουσικό Σχήμα:  Γκούβη Μαρκέλλα, Γκαγκαλνά Κατερίνα, Κιόσια Μαρινέλλα, Καμνιτσά Καλιόπη, Κωστή Μυρτώ, Κωστή Χρυσώ, Μυλωνά Παϊσία, Νατσίκου Αγγελική, Παπαγρηγορίου Γρηγορία (σόλο τραγούδι), Πραβίτα Κυριακή (αρμόνιο), Στόικου Αποστολία, Σπορίδου Σταυριανή, Στόικου Μαρία, Τσιτσιγιώργη Άννα Μαρία, Ταγγίδου Ελένη, Τζέκου Αφροδίτη, Αναστασίου Χρήστος (ηλεκτρική κιθάρα), Δαρκούδης Χάρης (τουμπελέκι )

(Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως  τον κ. Δαρκούδη για την βοήθεια του στην παρουσία της Χορωδίας)

Αφήγηση: Νατσίκου Αγγελική, Μυλωνά Παϊσία, Παπαγρηγορίου Γρηγορία

Άι Βασίλης: ο Διευθυντής μας κ. Παναγιώτης Δόμβρος

Ευχαριστούμε θερμά τους: κ. Αστ. Μαλαμή, κ. Αθ.Γιοβάνη, κ. Αθ. Γκαγκαλνά και κ. Στ. Τσαρσιταλίδη για την πολύτιμη βοήθειά τους στην πραγματοποίηση της γιορτής μας.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.