Διδακτική Επίσκεψη στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, στις 13 Μάρτη 2023 επισκεφτήκαμε με τα τμήματα Γ1, Γ2 και Γ3 την Αμερικανική Γεωργική Σχολή. Μας υποδέχτηκαν με ευγένεια, μας έκαναν μια ωραία παρουσίαση για την ιστορία της Σχολής, τα επαγγέλματα του Μέλλοντος που θα αλλάξουν τους στόχους και τις προσδοκίες των νέων. Ακολούθησε ξενάγηση στους χώρους της σχολής που φιλοξενεί όλες τις βαθμίδες Εκπαίδευσης.

Την ίδια μέρα στη συνέχεια, επισκεφτήκαμε το Γ΄ Κτηνιατρικό Νοσοκομείο Στρατού όπου μας ξενάγησαν στα εργαστήρια ελέγχου τροφίμων.
Οι Κτηνίατροι χημικοί, μικροβιολόγοι και ιστολόγοι εξήγησαν με απλά λόγια στους μαθητές το έργο τους και παρουσίασαν τα μηχανήματα που χειρίζονται. Ακολούθησε ξενάγηση στο χώρο εκπαίδευσης στρατιωτικών σκύλων και επίδειξη της εκπαίδευσης τους από έμπειρους εκπαιδευτές.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια: Άρτεμις Σαφαλοπούλου

Bookmark the permalink.