Διδακτική επίσκεψη στα Βυζαντινά Μνημεία της Θεσσαλονίκης

Την Τετάρτη 29/3/2023, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας, τα τμήματα της Β΄ Γυμνασίου του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στα Βυζαντινά μνημεία της Θεσσαλονίκης.

Οι μαθητές μας χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και επισκέφτηκαν τον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου όπου βρίσκεται η αργυρή λάρνακα με τα χαριτόβρυτα λείψανα του Αγίου, την Κρύπτη του Ιερού Ναού, τον Ιερό Ναό Παναγίας Αχειροποιήτου, τον  Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Ροτόντα καθώς και την Ιερά Μονή Βλατάδων στην Άνω Πόλη. Εργάστηκαν με φύλλα εργασίας και ήρθαν σε επαφή με την ομορφιά της Βυζαντινής Αγιογραφίας και Αρχιτεκτονικής ενώ συνειδητοποίησαν την ιστορική φυσιογνωμία της Θεσσαλονικής άρρηκτα συνδεδεμένη με τη Βυζαντινή ζωή της.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: κ. Πάγκαλη Αγγελική, κ. Μαυροσκά Μαρία

Bookmark the permalink.