Εργασία: Οι εφαρμογές της Τριγωνομετρίας

Στο σχολικό πρόγραμμα της Γ’ τάξης στα μαθηματικά υπάρχει μια πολύ σημαντική ενότητα, αυτή της «τριγωνομετρία», η οποία θεωρείται από πολλά παιδιά ένα από τα πιο δύσκολα θέματα του σχολικού μαθήματος των μαθηματικών. Η τριγωνομετρία είναι ο κλάδος των μαθηματικών που είναι απαραίτητος τόσο για τη γεωμετρική μελέτη όσο και για τον υπολογισμό και τη μαθηματική ανάλυση. Η λέξη «τριγωνομετρία» συναντήθηκε για πρώτη φορά το 1505 στον τίτλο ενός βιβλίου του Γερμανού θεολόγου και μαθηματικού Bartholomeus Pitiscus (Bartholomäus Pitiscus, 1561-1613), και η ίδια η επιστήμη χρησιμοποιήθηκε στην αρχαιότητα για υπολογισμούς στην αστρονομία, τη γεωδαισία και την αρχιτεκτονική.
Στα πλαίσια του μαθήματος των Μαθηματικών, ανατέθηκε ως εργασία Β’ Τετραμήνου σε όλους/-ες τους/ -ις μαθητές/ -τριες της Γ’ τάξης του Γυμνασίου (Απρίλιο 2023) να αναπτυχθούν πραγματικές εφαρμογές της τριγωνομετρίας σε επαγγέλματα, κλάδους, κτλ. Σχεδόν όλα τα παιδιά ολοκλήρωσαν την εργασία και έτσι είχαν την  δυνατότητα να έρθουν πιο κοντά στην χρήση της τριγωνομετρία στις επιστήμες και στην καθημερινή ζωή.

Τα παιδιά εντόπισαν πραγματικές εφαρμογές της τριγωνομετρίας στις παρακάτω επιστήμες:

Ωκεανογραφία, Φωτογραφία, Οπτική, Αρχαιολογία, Μουσική, Αεροπορία, Κρυσταλλογραφία, Ιατρική, Βιντεοπαιχνίδια, Ναυτιλία, Μπιλιάρδο, Αθλήματα, Σεισμολογία, Εγκληματολογία, Μετεωρολογία, Χημεία, Φυσική, Τοπογραφία, Βιολογία, Αστρονομία, Δορυφορικά συστήματα – Πλοήγηση, Γραφικά Υπολογιστών, Μηχανική, Αρχιτεκτονική, Ηλεκτρολογία, Φωτογραφία, Βιομηχανία Μεταποίησης και φυσικά στα Μαθηματικά !

Συγχαρητήρια παιδιά !!!

Η Υπεύθυνη Καθηγήτρια: