Eurodyssee 2023 – Εκπαιδευτική ανταλλαγή με το σχολείο Saint Joseph, Ciney, Belgium

Aπό τις 17 έως 24 Φεβρουαρίου 2023, δεκαεννέα (19) μαθητές και μαθήτριες της Γ’ γυμνασίου του σχολείου μας φιλοξενήθηκαν σε οικογένειες Βέλγων συμμαθητών τους στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος ανταλλαγής, «Εurodyssee» που οργανώνεται από το σχολείο Saint Joseph στην πόλη Ciney του Βελγίου.

Το Γυμνάσιο Επανομής συμμετέχει για 10η χρονιά στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ανταλλαγών «Εurodyssee» το οποίο αποτελείται από δύο μέρη. Το πρώτο μέρος του προγράμματος πραγματοποιείται στο Βέλγιο στην πόλη Ciney στην οργανώτρια αρχή, το σχολείο «Saint Joseph», όπου συναντώνται σχολεία από διάφορες χώρες της Ευρώπης. Το κάθε σχολείο συμμετέχει με μια ομάδα μαθητών και συνοδών εκπαιδευτικών. Οι μαθητές αυτοί φιλοξενούνται σε οικογένειες μαθητών του Βέλγικου σχολείου υποδοχής Saint Joseph. Στη διάρκεια της εβδομάδας αυτής οι μαθητές από όλες τις χώρες συμμετέχουν σε πολιτιστικές, εκπαιδευτικές και αθλητικές δραστηριότητες οργανωμένες από το σχολείο υποδοχής. Αντίστοιχα, το δεύτερο μέρος του προγράμματος πραγματοποιείται στην κάθε συμμετέχουσα χώρα, όπου οι μαθητές/ριες της συμμετέχουσας χώρας φιλοξενούν τους αντίστοιχους μαθητές/ριες του Βελγίου και όλοι μαζί συμμετέχουν σε ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα εκπαιδευτικών-πολιτισμικών-αθλητικών δραστηριοτήτων.

Σκοπός του προγράμματος είναι η ενδυνάμωση της πολυπολιτισμικής κουλτούρας των μαθητών/ριων, της κινητικότητας, του διαλόγου, της  εξάσκησης ξένων γλωσσών, της επαφής με άλλους πολιτισμούς και παραδόσεις και γενικότερα  στη διερεύνηση και ανάπτυξη των κοινών, πανανθρώπινων αξιών στα πλαίσια της Ενωμένης Ευρώπης.

Το πρόγραμμα που ακολούθησε η Ελληνική αποστολή ήταν το παρακάτω:

• Παρασκευή 17/02/2023, άφιξη των αποστολών στο Ciney, παραλαβή των μαθητών από τις οικογένειες φιλοξενίας και τακτοποίηση στις οικίες τους.
  • Σάββατο 18/02/2023, γνωριμία και εξερεύνηση του Ciney, γεύμα με παραδοσιακά εδέσματα σε αίθουσες ανά χώρα, βραδιά με παραδοσιακούς χορούς.
  • Κυριακή 19/02/2023, ελεύθερη ημέρα με τις οικογένειες.
  • Δευτέρα 20/02/2023, εκπαιδευτική ημερήσια εκδρομή στην περιοχή SPA & Des Fagnes.
  • Τρίτη 21/02/2023, ελεύθερο πρωινό, εκπαιδευτικά εργαστήρια στο σχολείο.
  • Τετάρτη 22/02/2023, εκπαιδευτική ημερήσια επίσκεψη στις Βρυξέλλες.
  • Πέμπτη 23/02/2023, εκπαιδευτικά εργαστήρια στο σχολείο, Χορογραφίες και παρέλαση των μαθητών/ριών,
  • Παρασκευή 24/02/2023, αναχώρηση των αποστολών για τις χώρες προορισμού,

Το Γυμνάσιο Επανομής θα υποδεχθεί την Βέλγικη αποστολή την περίοδο από 5 έως 12 /07/2023. Δείτε περισσότερα για την δεύτερο μέρος της εκπαιδευτική ανταλλαγής (φιλοξενία στην Ελλάδα), στο σύνδεσμο: https://gym-epanom.thess.sch.gr/epanomi-eurodyssee-2023/

Συνοδοί Εκπαιδευτικοί: Δημήτριος Τσιόπτσιας, Ευθαλία Εμπεριάδου.

ΕυρωΟδύσσεια (Eurodyssee) 2023

[“Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νά ναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.

….. “

Κ. Π. Καβάφης, Ιθάκη, Ποιήματα 1911 ]