Ημερήσια Εκπαιδευτική Εκδρομή της Γ’ Γυμνασίου 2024, Ν. Μουδανιά-Αφυτος

Την Παρασκευή 26-04-2024 πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή της Γ’ τάξης του Γυμνασίου Επανομής στη Χαλκιδική (Νέα Μουδανιά και Άφυτο).

Η εκπαιδευτική εκδρομή οργανώθηκε σε δύο (2) μέρη:

Α’ ΜΕΡΟΣ – Νέα Μουδανιά (Ατομικό Σνακ/Νερό/Χυμός)

• Επίσκεψη στο Μουσείο Αλιευτικών Σκαφών και Εργαλείων.
  • Επίσκεψη στο Προσφυγικό Σπιτάκι και ενημέρωση για την Ιστορία των Νέων Μουδανιών από την Πρόεδρο του Πολιτιστικού Συλλόγου Νέων Μουδανιών “Φάρος”.
  • Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Βιθυνίας και ενημέρωση από την υπεύθυνη του Λαογραφικού Μουσείου.

Στη συνέχεια  οι μαθητές/ριες συμμετείχαν σε ένα online παιχνίδι (Quiz) με ερωτήσεις σχετικές με τα εκθέματα του Μουσείου και την Ιστορία των Νέων Μουδανιών. Οι νικητές με ιδιαίτερη χαρά  έλαβαν τα  ΔΩΡΑ τους (κέρασμα παγωτό και ιδιαίτερης σημασίας βιβλία από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Νέων Μουδανιών “Φάρος” και τον Δήμο Ν. Προποντίδας)

Μπορείτε να δείτε και να ξαναπαίξετε το Kahoot Quiz, εδώ: https://create.kahoot.it/share/i/47ebc60a-aab2-4858-a23a-451436d53eef

Οδηγίες για το παιχνίδι ερωτήσεων:Quick Tip Icon Images – Browse 12,514 Stock Photos, Vectors, and Video | Adobe Stock

ΠΡΙΝ από την εκπαιδευτική επίσκεψη

ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ της εκπαιδευτικής επίσκεψης

• ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ τα εκθέματα στο Μουσείο Αλιευτικών Σκαφών και Εργαλείων γιατί κρύβουν μυστικά και λεπτομέρειες ! ΔΕΣ προσεκτικά το 15λεπτο βίντεο για τους Σφουγγαράδες της Καλύμνου, θα δεις χρήσιμες πληροφορίες 😉
  • ΑΚΟΥΣΕ τον ξεναγό του Μουσείου. Θα σου δώσει πληροφορίες που σίγουρα θα χρειαστείς….
  • ΤΑΞΙΔΕΨΕ στη ιστορία με την εκπρόσωπο του Πολιτιστικού Συλλόγου Νέων Μουδανιών “Φάρος”. Αυτά που θα ακούσεις και θα δεις, θα σε “μεταφέρουν” πίσω στο χρόνο για να “συνδέσεις” το παρόν με το παρελθόν…..και να σηκώσεις το βλέμμα σου προς το μέλλον διαφορετικά.

ΜΕΤΑ από την εκπαιδευτική επίσκεψη

Ήρθε η ώρα να ΠΑΙΞΟΥΜΕ !!!

1. Συνδέσου στο https://kahoot.it/
  2. Πληκτρολόγησε το Game Pin που θα σου δοθεί.
  3. Πληκτρολόγησε το Nickname (ΠΡΟΣΟΧΗ: βάλε συνδυασμό από το όνομα και το επίθετό σου)

………..το ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΞΕΚΙΝΑ …….100,000 Game time Vector Images | Depositphotos

Β’ ΜΕΡΟΣ – Άφυτος (Περιήγηση/Γεύμα)

Οι μαθητές/ριες μετά από τα Νέα Μουδανιά  θα επισκεφτούν το πανέμορφο χωριό της Αφύτου για περιήγηση στα σοκάκια του παραδοσιακού οικισμού και μεσημεριανό γεύμα.

Το Γυμνάσιο Επανομής ευχαριστεί για την συνεργασία και την επιτυχία της εκπαιδευτικής επίσκεψης:

Την υπεύθυνη και το προσωπικό του Μουσείο Αλιευτικών Σκαφών και Εργαλείων για την άριστη συνεργασία και εξαιρετική  ξενάγηση στο Μουσείο.

Την κα Βούλα Παπαδοπούλου, πρόεδρο του Πολιτιστικού Συλλόγου Νέων Μουδανιών “Φάρος” για την στοχευμένη ενημέρωση της ιστορίας των Νέων Μουδανιών και την θετική της προσέγγιση.

την κα Ελένη ….. υπεύθυνη της Ιστορικής-Λαογραφικής Εταιρείας Νέων Μουδανιών ¨ΒΙΘΥΝΙΑ”, για την παραστατική και γλαφυρή επεξήγηση των λαογραφικών αντικειμένων του Μουσείου.

Οι Συνοδοί Καθηγητές/ριες

Παναγιώτα Τέλλου, Ευαθλία Εμπεριάδου, Θεοδώρα Γεωργούλα , Αικατερίνη Τσακιρίδου, Μαρία Μαλαμίδου, Μαρία Μαυροσκά, Αρτεμις Σαφαλοπούλου, Ελένη Δεμέτου, Δημήτριος Τσιόπτσιας

Bookmark the permalink.

Comments are closed.