Διάκριση στο 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής (2023)

Εκπρόσωποι μαθητών από τον Όμιλο STEM & Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του Γυμνασίου Επανομής,  συμμετείχαν το Σάββατο, 9/12/2023, στο 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής  που διοργανώθηκε από το Πειραματικό Γυμνάσιο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σε συνεργασία και με άλλους φορείς.

Οι μαθητές συμμετείχαν με το έργο Οι «θησαυροί» του Ποταμού,  ένα Επιτραπέζιο Παιχνίδι που συνδυάζει

• την εκπαιδευτική ρομποτική (ανεξαρτήτως ρομποτικού μηχανισμού), και
  • την ανάδειξη των ιστορικών, πολιτιστικών και περιβαλλοντικών στοιχείων της Λιμνοθάλασσας Επανομής και της Θαλάσσια Παράκτιας Ζώνης της (περιοχή Natura 2000).

H εργασία εμπλέκει τους μαθητές/ριες με τις ενότητες της  Ρομποτικής, Δοκιμασίες Γνώσεων, Scratch Gamification και 3D Printing.

Οι μαθητές κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ παρουσίασαν την εργασία τους στο κοινό και στις κριτικές επιτροπές. Απέσπασαν πολύ θετικά σχόλια από όλους και η εργασία τους βραβεύτηκε από την κριτική επιτροπή με το Βραβείο Τεχνολογικής Αρτιότητας Κατασκευής.

Συγχαρητήρια σε όλους … 🙂

Οι εκπρόσωποι μαθητές του Ομίλου STEM & Εκπαιδευτικής Ρομποτική που συμμετείχαν ήταν:

Μαυρογιαννάκης Γεώργιος Β2, Μαγγλάρης Γεώργιος  Β4, Λαζαρίδης Γεώργιος Β4, Κωνσταντιλάκης  Χρήστος-Ραφαηλ Β4, Τσακαλέλης  Ραφαήλ Γ6, Βογιατζής Ιωάννης-Μάριος Α1, Σεφέρι Μικελάνο Α5, Τσίλας Δημήτριος Α3, Αλμαλιώτης Αλέξανδρος Α1, Θεριανός Κωνσταντίνος Β4.

Υπεύθυνοι Καθηγητές

Δημήτριος Τσιόπτσιας  –  Σπυρίδων Γκαλένης  (Καθηγητές Πληροφορικής)

Για αναλυτικές πληροφορίες στον ιστότοπο του  Μαθητικού Φεστιβάλ Ρομποτικής (https://mfr.peiramak.gr).

Απολογιστικό Δελτίο Τύπου 9ο ΜΦΡ.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.